Serwery wirtualne, dedykowane, pocztowe
Korzystając ze strategii outsourcingowej w naszej firmie mamy możliwość wybory serwerów, z którymi będziemy współpracować. Podstawowe rodzaje dostępnych serwerów to wirtualne, dedykowane oraz pocztowe. To, na jaki się zdecydujemy zależy, głównie od tego, w jakim celu chcemy go wykorzystać. Pierwszy z nich i najczęściej wykorzystywany to serwer wirtualny.
Jest to wydzielony z całego fizycznego serwera, przy pomocy specjalnego oprogramowania wirtualny serwer. Takich wirtualnych jednostek na jednym serwerze jest kilka, a możliwość wykorzystania tylko jednej części znacznie ogranicza koszty jego użytkowania. Zastosowanie tego typu rozwiązań wystarczy na umieszczenie strony internetowej firmy, wraz z nieograniczonymi domenami internetowymi, co daje wiele możliwości rozwoju i promowania biznesu. To oczywiście oszczędność, bezpieczeństwo i niski koszt miesięcznego utrzymania.
Serwer drugiego typu, czyli dedykowany to udostępnienie na wyłączność zasobów serwerów fizycznych, z możliwością ich modyfikacji i konfiguracji według własnych potrzeb. Umożliwiają zastosowanie własnych indywidualnie dobranych systemów operacyjnych, kart sieciowych, graficznych, a także zasilaczy. Mamy również możliwość wykorzystywania serwerów pocztowych. To systemy służące do przesyłania poczty elektronicznej, jednak o nietypowych rozwiązaniach i konfiguracjach, jak w przypadku tradycyjnej poczty mailowej.
Znajdziemy tu bardzo dobrze rozbudowaną ochronę antywirusową, a także antyspamową. Serwery pocztowe umożliwiają również tworzenie kopii zapasowych całej skrzynki pocztowej, przekierowywanie, autoodpowiedzi, szyfrowanie, czy grupowanie korespondencji.
sprawdzają się w trudnym terenie windykacja telefoniczna